Home Curly Hair Products Why Products for Naturally Curly Hair Are So Spendy

Why Products for Naturally Curly Hair Are So Spendy

by Chelsea Castonguay
0 comment
aisha crump curls

curlynikki.com

When you're deciding what products to buy for your naturally curly hair, most of us like to buy natural. However, it can be very expensive to buy natural products exclusively, and sometimes we're left wondering if its worth the cost. When it comes to curl care products, you tend to get what you pay for. In order to get to the bottom of why natural products are so costly, Aisha Crump, the founder and owner of Honey Baby Naturals, shares some of her insights.

Ingredients and pricing: In order to keep products clear of harsh ingredients like silicone or parabens, product creators often spare no expense when developing their curl care products. While this ultimately leads to a more luxurious and healthful product, it can be more expensive for the customer.

Manufacturing and pricing: If you're purchasing your products from a corporation or bigger company, odds are it'll cost them less to make your favorite products. Bigger companies can afford to order products in bulk, which leads to a less expensive product for their customers. Smaller companies can only order as much product as they anticipate selling. In the instance of Honey Baby Naturals, Aisha sources all of her ingredients from the United States, which can also lead to a more expensive price tag. The benefit is that she (and therefore her customer) knows exactly where all the ingredients in their favorite products are coming from.

Overhead and pricing: Smaller companies can sometimes face unexpected expenses, and also have to compete with bigger brands to get noticed. This means that they have to have more hustle, and spend more money on marketing and attending trade shows. In order to protect their companies and products, smaller hair care businesses also have to budget for legal expenses and insurance to protect against any litigation. They also have to consider what it costs to provide customers with samples of their products as well as the day to day costs of operations like salaries, distribution centers and office space.

To read more about Aisha's brand, click here. What are your favorite natural products and where do you usually find them? Let us know in the comments below.

You may also like